O nas
Zespół Pieśni i Tańca „Żywczanie” z Żywca powstał w 1997 roku. Działa przy Stowarzyszeniu Miłośników Folkloru „Żywiecczyzna”. Kierownikiem oraz wspaniałym choreografem jest Pan Adam Adamowski. ZPiT “Żywczanie” reprezentuje przede wszystkim folklor górali żywieckich w artystycznym opracowaniu scenicznym. Siedzibą naszego zespołu jest Klub „Śrubka” Miejskiego Centrum Kultury, z którego korzystamy dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego w Żywcu.
Czym się zajmujemy?
Jesteśmy zespołem pieśni i tańca, który swoją działalnością reprezentuje przede wszystkim tradycje górali żywieckich. Mamy w swoim repertuarze artystycznie opracowany układ choreograficzny prezentujący nasze rodzime tańce, muzykę, śpiewy i zabawy. Nasz choreograf dba o to byśmy zawsze byli na jak najwyższym poziomie i w jak najlepszej kondycji, ponieważ tańce górali żywieckich należą do najbardziej wymagających, dynamicznych i popisowych tańców w Polsce!
Na scenie musimy wykazywać się sprawnością, siłą, a panowie także niejednokrotnie wyobraźnią wykonując swe popisowe solówki taneczne. Wszystko to odbywa się we wspaniałej atmosferze radości i uśmiechu, przy dźwiękach żywiołowej i skocznej muzyki na żywo, wykonywanej przez naszą kapelę. Nieodłącznym elementem wszystkich występów są też oczywiście tradycyjne śpiewy góralskie, które wykonujemy donośnym białym głosem. Taki piękny jest właśnie nasz folklor!
Podczas koncertów prezentowane są tradycyjne instrumenty ludowe, takie jak: skrzypce, basy, dudy, trombity, rogi pasterskie i piszczałki, czy heligonki. Wszyscy pojawiamy się na scenie w oryginalnych strojach górali żywieckich, wykonanych zgodnie z muzealnymi wzorami. Przedstawiamy zarówno stroje odświętne, tak zwane kolorowe (gdzie kobiety noszą kwieciste barwne spódnice, białe fartuchy i pięknie haftowane gorsety wiązane wstążką, a panowie wełniane portki, skórzane pasy i zdobione brucliki), a także stroje dzienne, czy pasterskie (szyte z bawełny, wełny, damskie wykorzystujące piękne wzory z siwizny/modrodruku).
Oprócz folkloru żywiecczyzny zespół “ŻYWCZANIE” prezentuje także tańce, melodie i przyśpiewki z innych regionów Polski, w tym układ taneczny śląski (z regionu Raciborza) oraz układ krakowski. W przyszłości mamy nadzieję dodawać kolejne układy choreograficzne, by móc coraz szerzej poznawać i reprezentować naszą wspaniałą polską kulturę ludową!
Zespół “ŻYWCZANIE” w swoim programie posiada również bogaty repertuar wokalny. Oprócz tradycyjnych melodii i przyśpiewek ludowych wykonujemy także pieśni religijne i kościelne. Pieśni te zawsze robią niezwykłe wrażenie, gdy wykonujemy je w kościołach podczas uroczystości Maryjnych, dożynek, zaślubin itp., ale na szczególną uwagę zasługuje tutaj repertuar kolęd i pastorałek, których mamy ponad 30, opracowanych w pięknych aranżacjach na wiele głosów z towarzyszeniem tradycyjnych instrumentów.
Kolędowanie to dla nas szczególny i bardzo intensywny czas, który staramy się pielęgnować zgodnie z naszymi miejscowymi tradycjami i zwyczajami. Okres kolędowy zaczynamy od góralskiej Pasterki, którą prowadzimy już od kilku lat i kolędujemy aż do końca stycznia. Nasza pierwsza płyta z kolędami i pastorałkami nosi tytuł „Słyse z nieba muzyke”. W tym roku planujemy także wydanie kolejnej płyty.
DZIECIĘCA GRUPA “MALI ŻYWCZANIE” – w październiku 2022 r. przeprowadziliśmy nabór do dziecięcej grupy, do której w ciągu kilku dni zgłosiło się kilkadziesiąt dzieci, a najmłodsze mają zaledwie 6 lat! To ogromny sukces, który pokazał jak wiele z nich pragnie być częścią tego, co wspólnie tworzymy. Dla dzieci przynależność do takiej grupy znaczy naprawdę wiele. Oprócz edukacji kulturalnej, miłości do folkloru i umuzykalnienia w postaci śpiewu i tańca niesie ze sobą mnóstwo wartości – to zawieranie przyjaźni na całe życie, to przełamywanie swoich barier (niejednokrotnie wstydu i innych ograniczeń), to nabieranie pewności siebie podczas występów przed publicznością, kształtowanie siły charakteru podczas intensywnych prób, miłe i pożyteczne spędzanie czasu (zamiast siedzenia przed komputerem), satysfakcja ze zdobytych osiągnięć oraz nagroda w postaci możliwości zwiedzania świata podczas różnych przeglądów i festiwali międzynarodowych.
Dzieci po niespełna 3 miesiącach wspólnej pracy wzięły już udział razem ze starszą grupą w swoich pierwszych występach – w góralskich kolędowaniach. Poznają tym samym od najmłodszych lat tradycję kolędniczą górali żywieckich i widać, że są zmotywowane do dalszych działań. Radość na twarzach ich i rodziców, kiedy ubrały swój pierwszy strój góralski i pojawiły się przed publicznością była bezcenna.
Patron
FIRMA "POCHŁOPIEŃ"
Patron
FIRMA "RENOPLAST"
Patron
FIRMA "APTIV"
Patron
FIRMA "TECH-MECH"